Przejdź do treści strony

MODNA OPOLANKA - stylizacje z akcentem ludowym

27 Mar 2017 r.

27 marca 2017r.  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbył się wernisaż wystawy uczniów klasy 2 PLP Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu. Prace wykonano pod kierunkiem nauczycieli – Joanny Wrześniewskiej i Beaty Pizoń-Jeziorowskiej na specjalizacji techniki scenograficzne.

Realizacja projektu miała za zadanie przygotować uczniów do stworzenia stylizacji opartej na motywach regionalnych. Ćwiczenie zrealizowała klasa II PLP na przedmiocie Techniki scenograficzne – Stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku. Uczniowie wykonywali prace wieloetapowo – polegały one na zapoznaniu i przestudiowaniu charakterystycznych cech tradycyjnego stroju śląskiego, a następnie przetransponowaniu go na element współczesnego ubioru. Inspiracje do powstania projektów uwzględniały motywy ornamentalne z opolskich kroszonek, motywy kwiatowe opolskiej porcelany, haft śląski i elementy stroju śląskiego.

Wprowadzeniem do realizacji ćwiczenia była lekcja muzealna „Modna opolanka na przełomie XIX/XX w.”, która odbyła się w Muzeum Śląska Opolskiego. Każdy z uczniów realizując swój projekt wykorzystywał różnorodne techniki plastyczne. Realizacje te są indywidualne, pojawiają się w nich elementy biżuterii, wianki, paski. Uczniowie po raz pierwszy realizowali tego rodzaju projekt, wykonali go z wykorzystaniem inspiracji, sporządzili wykroje, uszyli stroje, wykonali detale i elementy ozdobne. Podsumowaniem projektu było stworzenie ulotek, które prezentują indywidualny charakter realizacji i zamierzony efekt plastyczny. Każda stylizacja była udokumentowana na zdjęciach. Ćwiczenie nie miało na celu kopiowania strojów XIX-wiecznych, ale znalezienie odniesienia we współczesnych stylizacjach ubioru. Dzięki przeprowadzeniu tego ćwiczenia uczniowie poznali wiele nowych technik plastycznych: haft, tkanina malowana, farbowanie, ceramika, modelowanie przestrzenne, technika batiku, przeszycia maszynowe i ręczne. Zdjęcia stylizacji wykonano w pracowni fotografii pod kierunkiem pani Moniki Nowojskiej. Tą wystawą Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. J. Cybisa w Opolu pragnie zaistnieć w środowisku lokalnym i wpisać się w obchody 800-lecia Opola oraz promocję szkoły. Wystawę można oglądać do 12 kwietnia 2017 roku.

Tekst: J.Wrześniewska, B.Pizoń-Jeziorowska

Zdjęcia: J.Wrześniewska, D.Szopiński

« Powrót do listy