Przejdź do treści strony

Mistrz i uczniowie

12 Oct 2017 r.

W opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej trwa wystawa pod nazwą „97”, która prezentuje twórczość nauczyciela Szkoły Plastycznej w Opolu Zbigniewa Natkańca oraz uczniów, którzy wyszli z Jego pracowni: Gregora Gonsiora, Tomasza Mroza i Radka Szlagi. Wystawa trwa od 12 października do 19 listopada 2017. Tytuł odnosi się do daty 1997, która zapisała się w historii Opola i Plastyczniaka w sposób szczególny. To rok powodzi zwanej „powodzią stulecia”, która zostawiła trwały ślad w mieście, a szkole zabrała miejsce nauki i pracy. Dla autorów prac pokazywanych na wystawie to początek ich drogi, którą przez kilka lat pokonywali wspólnie uczęszczając do jednej klasy. Zajęcia z rysunku i malarstwa odbywali pod czujnym okiem profesora Natkańca.

„Wystawa stanowi swoisty hommage à – hołd dla inspirującego nauczyciela – ale jednocześnie ucieka od tej konwencji, stając się artystyczną konfrontacją.” – pisze w informacji na temat wystawy, jej kurator, Łukasz Kropiowski.

Dla nas dziś, po upływie 20 lat, to możliwość przekonania się jak wielką rolę odgrywają w naszej edukacyjnej drodze, nauczyciele. Zbigniew Natkaniec bez wątpienia odegrał rolę mistrza, artysty inspirującego, który wypuścił w świat niezwykłe osobowości artystyczne. Każdy z uczniów Natkańca, to indywidualność wyrażająca się w innej dziedzinie sztuki. Nazwiska Szlaga, czy Mróz można znaleźć pośród najbardziej cenionych twórców młodego pokolenia.

Oprac.: K.Kubik

foto: Facebook Galerii Sztuki Współczesnej, P.Kucik

« Powrót do listy