Przejdź do treści strony

Łódz Design Festival ‘2014

07 Nov 2014 r.

W poniedziałek 13. października 50 uczniów z opiekunami udało się autokarem do Łodzi na „Festiwal Designu”, aby tam osobiście skonfrontować swoje wyobrażenia o współczesnym wzornictwie z tym co proponują nam projektanci, firmy i szkoły artystyczne. Łódź Design Festival to międzynarodowy festiwal organizowany od 2007 r., pokazujący różne oblicza projektowania, sztukę użytkową (sztukę projektowania i rzemiosło), grafikę i modę. Wpisuje się w strategię Łodzi, która po upadku przemysłu włókienniczego buduje swoją nową tożsamość w oparciu o przemysły kreatywne. Początkowo festiwal miał formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa, jednak z czasem program został wzbogacony o nowe elementy, m.in.:

  • Program Główny – zbiór wystaw kuratorskich tworzonych w odniesieniu do corocznego hasła przewodniego, prezentujący różne spojrzenia na projektowanie;
  • make me! – międzynarodowy konkurs dla początkujących projektantów;
  • Edukreacja – strefa dedykowana rodzinom z dziećmi;
  • must have – plebiscyt i wystawa koncentrujące się na wyłanianiu i upowszechnianiu najlepszych polskich wdrożeń użytkowych;
  • Open Programme – droga naboru projektów zewnętrznych do programu towarzyszącego festiwalu.

W dwóch centrach mieszczących się w pięknie odrestaurowanych wnętrzach poindustrialnych zaaranżowano kilkadziesiąt wystaw, które mieliśmy przyjemność obejrzeć. Program główny tegorocznych wystaw tworzyły: Brave Fixed World, Strefa Testów, City Lust, Resolute – Design Changes, Medusa Design, Projects, Szafa, Spekulacje, Przepis na mały dizajn, Nowe rzemiosło.

W konkursie „LEGO” Architecture Awards spróbowali swoich sił z sukcesem uczniowie klasy II PLP, zdobywając II miejsce. Gratulujemy !

Oprac.: T. Dróżdż-Muszyńska
D. Szopiński

Foto.: D. Szopiński T. Dróżdż-Muszyńska

« Powrót do listy