Przejdź do treści strony

Lata dwudzieste, lata trzydzieste w Plastyczniaku

30 Nov 2018 r.

Tradycja nakazuje, by ostatni dzień listopada uczcić zabawą. Plastyczniak połączył tegoroczne Andrzejki z setną rocznicą otwarcia Kawiarni „Pod Picadorem”, nawiązując w ten sposób do tradycji i klimatu międzywojnia. Do artystycznej zabawy młodzież przygotowywała się poprzez cykl lekcji poświęconych historii tej „poetyckiej” kawiarni i jej najsłynniejszych gości, poetów spod znaku Skamandra. Klasa II PLP otworzyła na długiej przerwie kawiarenkę, w której można było wypić kawę, herbatę i poczęstować się ciastem upieczonym przez uczniów. Młodzież zadbała o wystrój kawiarenki, nawiązując wieloma jego elementami do historii słynnej Kawiarni „Pod Picadorem”: był napis, stylizowany na oryginalny, był regulamin i odezwa, którą wystosowali w przededniu otwarcia kawiarni jej twórcy. Na stolikach porozkładane były zeszyty, do których przepisane zostały fragmenty wierszy Skamandrytów. Muzyka i fragmenty starych filmów, wyświetlane w sali, również budowały klimat epoki.

Najbardziej niezwykli byli jednak goście kawiarenki: ze szkolnych korytarzy zniknęły w tym dniu bluzy i dżinsy, królowały za to piękne suknie, perły, roztańczone frędzle, rękawiczki, mitenki, opaski na starannie ułożonych włosach i eleganckie garnitury. W pracowni fotograficznej od rana działała Firma Portretowa S. I. Witkiewicza, w której można było sfotografować swoją starannie przygotowaną stylizację, inspirowaną modą międzywojnia. Na szkolnym Facebooku został nawet ogłoszony konkurs na najlepszy strój.

Wszystkim spodobał się ten oryginalny sposób poznawania historii sztuki, dziejów polskiej literatury. Już pojawiają się pomysły, jaki historyczny nurt, prąd czy konkretny artysta może być inspiracją dla kolejnych wspólnych działań w Plastyczniaku.

Oprac.: M.Łuczak

Foto: M.Nowojska

« Powrót do listy