Przejdź do treści strony

Lata 60 -te we Francji

08 Feb 2008 r.

W ramach ogólnoszkolnego projektu „Lata sześćdziesiąte...” odbyliśmy 8 lutego 2008 dwugodzinną podróż w lata 60-te we Francji. Spotkanie zostało przygotowane przez uczniów klas I, III i IV OSSP oraz II i III PLP, przy pomocy uczniów z klas II I V OSSP, którzy w 40-tą rocznicę paryskich wydarzeń majowych roku 68 na lekcjach języka francuskiego realizowali projekt kulturoznawczy poświęcony historii, kulturze, sztuce, muzyce i społeczeństwu francuskiemu lat 60-tych. Spotkaniu w galeri „Nad Odrą” towarzyszył wernisaż wystawy komiksu francuskiego udostępnionej przez pana attaché kulturalnego Ambasady Francuskiej, pana Marca Brudieux, który swoja obecnością uświetnił naszą szkolną imprezę. Oglądając interesujące prezentacje multimedialne przygotowane przez naszych uczniów oraz fragmenty filmów dowiedzieliśmy się min., że lata 60-te we Francji to nie tylko okres wielkich zmian społecznych na barykadach Paryża w myśl majowego hasła „Zakazuje się zakazywać!”, ale jest to również czas wielkich indywidualności, polityków, takich jak Charles de Gaulle, czas pokoju po zakończonych wojnach kolonijanych i uzyskaniu w 1962 r. niepodległości przez Algierię, czas nowego ustroju politycznego V Republiki. W literaturze, jak i w filmie jest to czas nowego pokolenia twórców i nowych eksperymentów artystycznych, „nowej powieści” Nathalie Sarraute, Alain Robe-Grillet, Michel’a Butor oraz „Nowej Fali” wraz z reżyserami takimi jak Jean-Luc Godard, Claude Chabrol, François Truffaut, Agnes Varda i aktorami takimi jak Brigitte Bardot, Anouk Aimée, Louis de Funes. Lata 60-te we Francji to również czas nowej elektryzującej muzyki (rock-and-roll’a, twista, a zwłaszcza francuskiego yé-yé) i wykonawców takich jak Johnny Hallyday, France Gall, Sheila, Sylvie Vartan, Dalida, a także silnego nurtu klasycznej piosenki poetyckej, intelektualnej, i zaangażowanej wraz z wykonawcami takimi jak, Jacques Brel, Édith Piaf, Georges Brassens, Charles Aznavour, Léo Ferré, Gilbert Bécaud, Serge Gainsbourg, którzy tekstami i muzyką wyrażają nastroje społeczne i święcą, wraz z Beatles’ami, tryumfy na scenie paryskiej Olympii prowadzonej przez energicznego Bruno Coquatrix’a. Jest to również czas początków komiksów o słynnych Galach Alsterixie i Obelixie autorstwa René Gościnnego i Alberta Uderzo, czy „Przygód małego Mikołajka” René Gościnnego i Jean-Jacques’a Sempé. Lata 60-te we Francji to czas nowej sztuki, nowych kierunków artystycznych takich jak Nowy Realizm, obrazów-pułapek Daniela Spoerriego, dekolaży Jacques Villegle, błękitnej rewolucji i ultramarynu Yves Klein’a, metalowych kompresji i plastycznych ekspansji César’a, czy charyzmatycznych krytyków sztuki takich jak Pierre Restany. To czas nowych tradycji i nowych działań architektonicznych architektów Le Corbusier’a i Auguste Perret’a. To również czas rewolucyjnych zmian w modzie, spódniczek mini, kwiatowych, fantazyjnych deseni, czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Grenoble w 1968 r., nowych dyscyplin sportowych. Lata 60-te we Francji, tak jak i w całej ówczesnej Europie Zachodniej i na świecie to czas szybkiego rozwoju przemysłu, konsumpcji, komercjalizacji i rozwoju kultury masowej, to czas szeregu dynamicznych zmian społeczno-politycznych, kulturalnych i muzycznych, na fali których rozwinęło się współczesne społeczeństwo i dzisiejsza, współczensa sztuka, kultura, muzyka i nowoczesna rzeczywistość gospodarcza, polityczna, w której żyjemy.

foto: D. Szopiński

« Powrót do listy