Przejdź do treści strony

Kopia malarstwa francuskiego

27 Sep 2005 r.

Wernisażem wystawy kopii malarstwa francuskiego, który odbył się dnia 27.09.05 w „Galerii nad Odrą” podsumowaliśmy działania realizowane w roku szkolnym 2004/2005 w ramach interdyscyplinarnego projektu „Poznajemy Francję”. Uroczystość uświetniła obecność attaché ds. współpracy kulturalnej Ambasady Francji, pana Marca Brudieux oraz urozmaicony program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Impulsem do realizacji projektu francuskiego był dla nas min. obchodzony w roku 2004 we Francji sezon kultury polskiej „Nova Polska”, a przede wszystkim chęć wielostronnego pogłębienia wiedzy nt. bogatego dziedzictwa kulturowego Francji.

Projekt obejmował różnorodne działania:

 1. Inspirowane Francją tematy realizowane na przedmiotach ogólnokształcących i artystycznych.
 2. Dzień Francuski 21.03.05., podczas którego klasy zaprezentowały realizowane działania projektowe oraz odbył się szkolny konkurs wiedzy o Francji.
 3. Nagroda specjalna Grand Prix wernisażu Dyplomy 2005 przyznana Joannie Piechotta, uczennicy kl. VI OSSP przez Ambasadę Francji za pracę dyplomową pt. „Pomiędzy deformacją a kreacją” / „Entre la déformation et la création” . Nagrodą był dwutygodniowy pobyt Asi w Burgundii i Paryżu.
 4. Szkolny konkurs na kopie malarstwa, rysunku, ceramiki i rzeźby francuskiej.
 5. Spektakl „Ferdydurke” i fragment sztuki „Yvonne, princesse de Bourgogne” Witolda Gombrowicza wyreżyserowany przez panią Elżbietę Piwek i przygotowany przez zespół teatralny klasy III PLP. Spektakl został zaprezentowany na przeglądzie teatrów szkolnych w Grasse w maju 2005 r, gdzie zdobył wyróżnienie jury za „poszukiwania artystyczne”.
 6. Spektakle teatralne, zaprezentowane w czerwcu 2005 r. podczas tygodnia Prezentacji Pasiecznych:
  • Spektakle kukiełkowe oparte na motywach baśni La Fontaine’a przygotowane przez panią Joannę Wrześniewską i uczniów z klasy II OSSP,
  • Spektakl pt. „Z wizytą u Moliere’a” przygotowany przez panią Elżbietę Piwek i szkolny zespół teatralny kl. III PLP Piwek,
 7. Wykład prof. Mieziana z Krakowa O sztuce i kulturze francuskiej, którego wysłuchaliśmy podczas trwania tygodnia Prezentacji Pasiecznych.
 8. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie na francuskie kopie, które odbyło się na zakończenie roku szkolnego.
 9. Wernisaż wystawy na kopie dzieł francuskich.

Laureatami konkursu na kopie francuskie zostali:

W kategorii malarstwo i rysunek:
Anna Przybyłko (VI OSSP), Elżbieta Delinowska (VI OSSP), Marcelina Myrcik (IV PLP), Anna Matysek (III OSSP)
Wyróżnienia w kategorii malarstwa i rysunku otrzymali: Anna Grzesik (V OSSP) i Monika Bienek (III OSSP)

Nagrody w kategorii ceramika i rzeźba otrzymali:
Anna Kuczek (V OSSP), Jakub Kubara (V OSSP), Katarzyna Małysiak (V OSSP), Maria Drozdowska (V OSSP)
Wyróżnienia w kategorii ceramiki i rzeźby zostały przyznane: Justynie Markieton (V OSSP) i Karinie Krajczy (V OSSP)

Umiejętności warsztatowe i talenty plastyczne uczniów można w dalszym ciągu podziwiać w szkolnej galerii, do której serdecznie zapraszamy.

foto: D.Szopiński

« Powrót do listy