Przejdź do treści strony

Koncert z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

10 Nov 2011 r.

10 listopada, zgodnie ze szkolną tradycją wysłuchaliśmy w zaprzyjaźnionej Szkole Muzycznej koncertu fortepianowego z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918r.

Przez wszystkie minione lata była to muzyka polskich kompozytorów, tym razem, zgodnie ze znanym powiedzeniem „Polak – Węgier dwa bratanki” zabrzmiała muzyka F. Liszta – wielkiego admiratora Polski, przyjaciela Chopina, Słowackiego, Mickiewicza i Juliusza Kossaka. To malarze, poeci oraz kompozytorzy, ich osobiste przyjaźnie oraz osiągnięcia w sztuce światowej, odgrywały pierwszorzędną rolę w podtrzymywaniu polskości w narodzie i na świecie. Z całą pewnością zasługi artystów na tym polu są nie do przecenienia i zasługują na szacunek i pamięć.

Koncert Es-dur F. Liszta wykonał Kamil Labusga, partię orkiestry z powodzeniem zastąpił drugi fortepian w znakomitym wykonaniu pana Wojciecha Kopczaka. Nim zabrzmiała muzyka nasze dwie uczennice :Agata Mazur oraz Julia Weber zaproponowały osobiste interpretacje poezji Z. Herberta. Pan Oskar Bąk opowiedział o tradycyjnej polsko-węgierskiej przyjaźni. Natomiast Pani Małgorzata Kowalska, dyrektor SM wprowadziła wszystkich w tajniki wirtuozerii sztuki kompozytorskiej Franciszka Liszta.

foto: Daniel Szopiński

« Powrót do listy