Przejdź do treści strony

Koncert w Filharmonii

12 Apr 2016 r.

Podczas zajęć „Zespołowy Projekt Artystyczny” uczennice klasy II PLP wraz z nauczycielem Joanną Wrześniewską realizowały różne elementy scenograficzne, które miały za zadanie stworzyć scenografię i oprawę plastyczną koncertu charytatywnego w filharmonii w Opolu. Uczennice musiały wykazać się kreatywnością i wiedzą, uczyły się zagadnień dotyczących planowania, wykonania kosztorysu, projektowania elementów scenografii, kostiumów, konstrukcji i modelowania masek. Tegoroczny IX koncert był poświęcony tematyce włoskiej i odbył się 20.03 w Filharmonii w Opolu, a organizatorem koncertu był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II.

Prace realizacyjne przebiegały etapowo, trwały kilka miesięcy i rozpoczęły się od wykonania projektów, zebrania materiałów. Jednym z elementów scenografii sceny głównej była 4 metrowa gondola. Jej budowa trwała dwa miesiące, okazała się wyzwaniem i wymagała codziennej etapowej pracy. Uczennice uszyły 4 flagi 3 i 5-metrowe, które zdobiły scenę filharmonii i balkony części kawiarnianej. Podczas zajęć powstały kostiumy, maski inspirowane komedią dell arte i postaciami: Kolombiny, Arlekina, Dottore, Pierrota, Pantalone. Część kawiarnianą zdobił podest, w tej przestrzeni uczennice zaaranżowały „Piccolo Teatro”, stały tam lalki, dużej wielkości maski i mniejsze maski, które powstały podczas zajęć lekcyjnych na przedmiocie techniki scenograficzne. Kolejnym elementem scenografii, którą wykonali uczniowie były 3 metrowe wysokości ściany budynków weneckich, które dopełniały scenografię na scenie filharmonii.

Podczas zajęć Zespołowy Projekt Artystyczny uczennice wykonywały prace modelatorskie, uczyły się konstruować maski posługując się różnymi technikami plastycznymi. Trudnym zadaniem było uszycie kostiumów, ponieważ uczennice po raz pierwszy zetknęły się z formami krawieckimi i zagadnieniami dotyczącymi szycia. W Filharmonii, w trakcie koncertu charytatywnego uczniowie klasy 1 OSSP ubrani w wykonane kostiumy i maski  prezentowali prace, które były częścią aukcji. Na scenie trójka uczniów klasy 4 OSSP wcieliła się w postacie  damy weneckiej i gondolierów. W pracach przy gondoli pomagała klasa 1 PLP i nauczyciel pani Beata Pizoń- Jeziorowska. Pan Wojciech Kokociński pomógł  przy realizacji wydruków wielkoformatowych  potrzebnych do realizacji scenografii budynków weneckich.

W Zespołowym Projekcie Artystycznym brały udział uczennice: Patrycja Sokólska, Urszula Kusy, Maria Nolepa, Wiktoria Cichoń, Agnieszka Berest, Sonia Szydłowska, Oktawia Dziedzic.

 

Oprac.: J. Wrześniewska

Foto.: J. Wrześniewska

« Powrót do listy