Przejdź do treści strony

Jadąc do Resity… Spotkanie w Rumunii - Comenius 2012

25 Mar 2012 r.

Wędrówka szlakami solnymi trwa. Na spotkanie do rumuńskiej Resity 5-osobowa grupa Aleksandra Goździewicz, Patrycja Worobiec, Julia Weber, Tomasz Zwoliński i opiekun - Agnieszka Zientarska wyruszyła 20 marca 2012, by wraz ze szkołami z Węgier, Włoch, Turcji i Rumunii kontynuować projekt „Parallel ways” w ramach Europejskiego Partnerskiego Projektu Szkół – Comenius. Droga wiodła przez Słowację i Węgry.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta akademia, na której uczniowie goszczącej szkoły Scoala Cu Clasela I-VIII nr 12 w Resicie zaprezentowali narodowe tańce i śpiewy. Następnie odbyły się prezentacje multimedialne szlaków handlowych, nad którymi uczniowie pracowali od października. W licznych dyskusjach szukano wspólnych prawideł, inspiracji, powtarzających się wzorów oraz wspólnej historii. Uczestnicy zwiedzali szkołę, brali udział w międzynarodowych warsztatach interaktywnych, zwiedzali miasto, nauczyciele natomiast udali się do Ratusza na spotkanie z lokalnymi władzami.

Następne dwa dni były wędrówką wzdłuż szlaków solnych i przyglądanie się najciekawszym i najważniejszym miejscom, architekturze, sztuce, przyrodzie. Trasy przebiegały następująco: Resita-Deva, Alba Julia, kopalnia soli Turda-Cluj-Napoca-Resita oraz Resita-Oravita-Eftimie Murgu-Baile Herculane-Orszowa-Portile de Fier-Resita.

Uczniowie goszczeni byli przez rumuńskie rodziny, przez co mogli przyjrzeć się stylowi życia, mentalności, a także nawiązać przyjaźnie, gdyż każda droga to nie tylko miejsca, ale przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem.

oprac.: Agnieszka Zientarska

foto: A. Zientarska

« Powrót do listy