Przejdź do treści strony

Impresjonistyczne Andrzejki

29 Nov 2019 r.

Długie suknie, kapelusze przyozdobione kwiatami i piórami, gorsety, tiurniury, zapach ciasteczek i kawy – w ostatni piątek listopada opolski Plastyczniak przeżył niezwykłą podróż w czasie.

Andrzejki stały się pretekstem do starannie przygotowanej zabawy, w której wzięli udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. „Zadaną” na ten dzień epoką były ostatnie dziesięciolecia dziewiętnastego wieku, niezwykle ciekawy, burzliwy i malarski okres rozkwitu impresjonizmu. Główny ciężar organizacji tego przedsięwzięcia spoczął na klasie IV OSSP, która sprostała temu wyzwaniu wyśmienicie. W jednej z sal lekcyjnych została przygotowana kawiarnia, przenosząca swoich gości do paryskiej Moulin de la Galette. Świece, dekoracje stolików i wyświetlane na projektorze obrazy francuskich impresjonistów czyniły wnętrze przytulniejszym. Do odpoczynku w fotelach zachęcała serwowana przez gospodarzy kawa, pyszne ciasta i ciasteczka upieczone przez uczniów. Starannie dobrana muzyka z epoki budowała klimat.

– W ramach lekcji języka francuskiego opowiedziałam młodzieży o artystycznym Paryżu tamtych lat – tłumaczy romanistka i wychowawczyni IV OSSP Rozwita Jaron. – Wspólnie szukaliśmy materiałów, które posłużyły młodzieży do stworzenia plansz, gazetek i plakatów, które powiesiliśmy w sali. Obrazu epoki dopełniły lekcje języka polskiego i historii sztuki.

W szkolnej pracowni fotograficznej swoje atelier otworzył Nadar, słynny paryski fotograf, autor portretów wielu wybitnych postaci z tego okresu. To właśnie w jego studiu fotograficznym odbyła się pierwsza wystawa impresjonistów. Pracownię fotograficzną obsługiwali Daria, Mateusz i Dominik, uczniowie klasy maturalnej. Każda osoba, przebrana w kostium nawiązujący do epoki bądź konkretnego dzieła, mogła liczyć na portret.

– To był świetny pomysł – ocenia Magda, uczennica III PLP. – I tyle osób się zaangażowało!

– Ja zajęłam się zaprojektowaniem plakatu, organizacją, przygotowaliśmy też „wlepki” – relacjonuje Agnieszka, uczennica IV OSSP.

– Młyn, symbol tej paryskiej kawiarni, wykorzystaliśmy jako motyw przewodni – dodają Kacper i Kewin. – umieściliśmy go na plakacie, „wlepkach”, młyn z kartonu i papieru umieściliśmy u wejścia do zaimprowizowanej kawiarni.

– Przyzwolenie na taką zabawę w dobrym stylu daje uczniom poczucie, że szkoła i do nich należy – kwituje z uśmiechem Małgorzata Wojtanowska, dyrektor Liceum Plastycznego.

Oprac.: M.Łuczak

« Powrót do listy