Przejdź do treści strony

II OSSP na deskach

06 Feb 2017 r.

Klasa II OSSP po wielu przygotowaniach przedstawiła długo wyczekiwany projekt gimnazjalny. Uczniowie pracowali nad spektaklem pół roku, a wystawiony został 6 lutego. Na widowni drugoklasistów przywitały klasy I i III OSSP, ich opiekunowie, nauczyciele wspierający projekt oraz dyrekcja naszej szkoły.

Wychowawczyni II OSSP, pani Karolina Nowacka, poinformowała uczniów we wrześniu, że w tym roku szkolnym będą uczestniczyć w projekcie edukacyjnym. Temat tego projektu ma być związany z przypadającym na ten rok jubileuszem 800-lecia Opola.

W pierwszej fazie pracy nad projektem na lekcji języka polskiego klasa zebrała wiadomości na temat legendarnych początków naszego miasta. Po chwilowej naradzie podjęto wspólnie decyzję, aby przygotować przedstawienie, w którym pokazane zostaną ważne dla historii miasta wydarzenia. Po długich dyskusji wynikającej z różnicy zdań klasie udało się dojść do porozumienia. Burza mózgów zaowocowała pomysłem, aby temat przedstawić na scenie w formie gry komputerowej.

Kolejnym etapem przygotowań było podzielenie się na grupy mające zająć się scenografią i scenariuszem. Na podstawie scenariusza, który dopracowany został przez całą klasę z pomocą pani Różyckiej i pana Oskara Bąka, rozdzielone zostały role. Można było przystąpić do pierwszych prób, a w tym samym czasie w pracowni scenograficznej pod kierownictwem pani Beaty Pizoń i pani Joanny Wrześniewskiej tworzone były rekwizyty i projekty strojów, a także iluzja drugiego świata: elementy scenografii przedstawiające opolskie kamienice, wieżę piastowską i katedralny ołtarz. W pracowni snycerstwa pod kierownictwem pana Bogusława Skibińskiego powstały tablice z nazwami miasta w języku polskim i niemieckim. Przygotowanie scenografii i rekwizytów trwało najdłużej.

Wiele lekcji klasa poświęciła na próby. Często pojawiały się na nich nowe problemy, ale uczniowie potrafili sobie z nimi poradzić. Nawet próba generalna nie odbyła się bez kłopotów i usterek. Wszyscy byli bardzo podenerwowani wizją publicznego występu i bali się poddać ocenie oglądających. Niesłusznie, bo spektakl wypadł wzorowo, a klasa została pozytywnie oceniona przez uczniów i nauczycieli.

Projekt edukacyjny sprawił, że II OSSP nauczyła się współpracy w grupie, doświadczyła trudów pracy teatralnej, zdobyła nowe umiejętności aktorskie i plastyczne. Praca nad projektem sprawiła klasie wiele radości, będziemy długo o nim pamiętać.

oprac. Dorota Różycka

« Powrót do listy