Przejdź do treści strony

II i III OSSP w Pradze

24 Jul 2015 r.

Po przyjeździe  czekały już na nas pierwsze atrakcje, udaliśmy się do Rynku, gdzie podziwialiśmy przepiękną starą zabudowę. Duże wrażenie zrobił na nas Plac Wacława, którego centralne miejsce zajmuje pomnik Wacława. Gdy dotarliśmy do kościoła Marii Panny Śnieżnej otoczonego pięknymi labiryntami Ogrodów Franciszkańskich, postanowiliśmy przenieść detale tych perełek na papier. Jedni szkicowali, drudzy próbowali oddać niezwykłość tego miejsca kolorem.

Zmęczeni w godzinach wieczornych udaliśmy się do hotelu Olympik Tristar położonego niedaleko centrum Pragi.

Drugiego dnia będąc wypoczęci udaliśmy się na słynne praskie  Hradczany, gdzie zwiedziliśmy gotycką katedrę Świętego Wita. Tam nasze nauczycielki pani Agnieszka Zientarska i Katarzyna Kubik opowiedziały nam historię katedry i  całej dzielnicy Hradczany. Na wszystkich duże wrażenie wywarła rozeta umieszczona na frontowej ścianie katedry zdobiona pięknymi motywami roślinnymi i okna posiadające bogatą ornamentykę  w postaci maswerku.

Czas wolny na Hradczanach poświęciliśmy na plener, którego celem było oddanie bogactwa architektonicznego praskiego Hradu. Pracę wykonywaliśmy pod czujnym okiem naszych opiekunów, panów Macieja Markowicza i Krzysztofa Rzepczyńskiego, którzy w trakcie rysowania i malowania udzielali nam cennych wskazówek.

Po plenerze zwiedziliśmy pięknie odnowiony Pałac Schwarzenbergów, który stanowi rozległą zabudowę, gdzie mieści się czeska Galeria Narodowa. Dla turystów atrakcją jest uroczysta zmiana warty honorowej u wejścia do pałacu.

Trzeciego dnia przenieśliśmy się do krainy malowniczych kamieniczek i barokowych pałaców. Spacerując wąskimi uliczkami, dotarliśmy do kościoła Św. Mikołaja. Kościół posiadał ciekawą barokową architekturę. Następnie wykonaliśmy ćwiczenie polegające na odgadnięciu nurtów w sztuce baroku, a widocznych w praskiej dzielnicy Mała Strana. Uwieńczeniem tego dnia było zwiedzenie Pałacu Wallensteina wraz z ogrodami.

Kolejnego dnia udaliśmy się na Kampę nad Czarcim Potokiem, który jest odgałęzieniem Wełtawy. Zwiedziliśmy koła młyńskie, które w okresie ich świetności napędzał Czarci Potok. Potem podziwialiśmy uroki Praskiej Wenecji, kamieniczek ciągnących się wzdłuż brzegów Wełtawy i tak dotarliśmy do kamiennego mostu Karola. Jest to jeden z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w Europie, zdobiony licznymi kamiennymi posągami świętych. Przy moście zrobiliśmy przerwę na plener malarski.

Wszystkie uroki czeskiej Pragi zostały uwiecznione przez uczestników w ich pracach, które będzie można oglądać na zorganizowanym wernisażu.

Oprac.: Ewelina Smoleń

Foto.: Ewelina Smoleń

« Powrót do listy