Przejdź do treści strony

Grzegorz Gregor Gonsior

09 Oct 2015 r.

Program „Łódź kreatywna”, którego bohaterem jest nasz absolwent Grzegorz Gonsior.

Bohaterem filmu  zamieszczonego na stronach  naszej szkoły jest Grzegorz – Gregor Gonsior, światowej sławy malarz wieloformatowy, projektant mody, dizajner , streetarter.  Swoje zdolności plastyczne odkrywał w naszej szkole, szlifował je na łódzkiej ASP. Tam dopracował swoją charakterystyczną, komiksową kreskę. Niedawno zawitał do rodzinnego Opola, aby wykonać mural na fasadzie kamienicy przy ul. Sienkiewicza, gdzie działa stowarzyszenie OPAK. Powstawaniu muralu towarzyszyły warsztaty oraz pokazy filmów, na które stowarzyszenie OPAK zaprosiło uczniów naszej szkoły. „Dobry” to temat muralu autorstwa Grzegorza, za którym kryje się zapewne szeroko i głęboko pojęta  afirmacja dobra. Dzieła Grzegorza to skomplikowane, czarno-białe kompozycje, czerpiące z  surrealizmu. Wielowymiarowość  formy i sensów  oraz niezwykle dopracowany detal charakteryzują jego twórczość. Świetnym przykładem będzie tu mural zaprojektowany przez Grzegorza  poświęcony poecie Julianowi Tuwimowi, wykonany na ścianie Domu Literatury przy ul. Roosvelta w Łodzi. Spektrum użytych środków oraz inspiracji (malarstwo Savadora Dali, różne techniki z użyciem pędzli, wałków oraz sprejów) świadczą o głowie pełnej abstrakcyjnych myśli nie tylko naszego znakomitego poety, ale także autora malarstwa - Grzegorza Gonsiora.

W Opolu artysta zainspirował też działanie artystyczne drugiego naszego absolwenta, nieco młodszego artysty, Antoniego Sznejweisa, który jest autorem oryginalnego muralu w bramie wejściowej do kamienicy przy ul. Sienkiewicza.

Panowie, jesteście naszą dumą!

Oprac.: Z. Szopińska

Foto.: D Szopiński

« Powrót do listy