Przejdź do treści strony

Gala Jubileuszowa 60-lecia

06 Dec 2019 r.

6 grudnia 2019 roku to dla Plastyczniaka data szczególna. I nie chodzi tym razem o prezenty mikołajkowe, lecz o galę kończącą i podsumowującą obchody 60-lecia istnienia opolskiego Liceum Plastycznego.

2019 rok był dla Plastyczniaka rokiem jubileuszowym. Świętowanie rozpoczęło się w styczniu wystawą prac Ogniska Plastycznego, starszego zresztą od szkoły o całe dziesięć lat. W marcu odbył się benefis Leszka Ołdaka, cenionego artysty (rysownika, ilustratora) i wieloletniego nauczyciela szkoły. Spotkanie poprowadziła dr Joanna Filipczyk, kustosz i kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego.

Kolejnym ważnym wydarzeniem wpisanym w obchody była wystawa prac artystów związanych z opolskim Plastyczniakiem. Wystawa zatytułowana „Pokolenia” została przygotowana w Galerii Sztuki Współczesnej. Wystawa, która zgromadziła prace osiemdziesięciu artystów – absolwentów i nauczycieli szkoły, wymagała ścisłej współpracy Galerii Sztuki Współczesnej i Plastyczniaka, a wernisaż otwierający te wystawę stał się okazją do niezwykłego spotkania artystów kilku pokoleń. Wernisaż stał się również okazją do wyróżnienia Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Mariana Szczerby, nestora opolskiego środowiska artystycznego.

W zorganizowanie gali, która odbyła się właśnie 6 grudnia w sali koncertowej Szkoły Muzycznej, zaangażowane zostały wszystkie „szkolne siły”. Nauczyciele i uczniowie dołożyli wszelkich starań, by uhonorować i ugościć wszystkich absolwentów i przyjaciół opolskiego Plastyczniaka. Na samej gali obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dyrektorzy opolskich szkół. Plastyczniak z wdzięcznością przyjął życzenia również od przedstawicieli wielu zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych i oświatowych Opola.

- Każda okazja do wspomnień i podsumowań jest cenna, ponieważ pozwala spojrzeć z dystansem na własną pracę, zobaczyć jej sens, znaczenie i wagę – zauważa Maria Bitka, historyk sztuki i pedagog od wielu lat związany z opolskim Plastyczniakiem. – Dla nauczyciela najważniejsze jest spotkanie z uczniami, absolwentami, czy to w formie zaprezentowanej podczas uroczystości, w zestawie filmików przygotowanych i przesłanych przez absolwentów, czy podczas osobistych spotkań. Te bezpośrednie kontakty są najbardziej wzruszające… – dodaje z uśmiechem.

Galę uświetniła muzyka: otworzył ją występ Pauliny Burzyńskiej, absolwentki szkoły, projektantki, ilustratorki i wokalistki, oraz fantastycznego big-bandu Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Jacka Hornika. Gala była również okazją do uhonorowania Medalami za Długoletnią Służbę nauczycieli i upamiętnienia trzydziestu lat pracy Małgorzaty Wojtanowskiej na stanowisku dyrektora opolskiego Plastyczniaka. Połowa tej sześćdziesięcioletniej historii szkoły kształtowana była przez Panią Dyrektor, były zatem dodatkowe wzruszenia, zamyślenia, gratulacje i tort, pięknie przybrany przez absolwentkę szkoły.

– Ta gala oznacza dla mnie jedno wielkie wzruszenie – uśmiecha się Małgorzata Wojtanowska. – To dla mnie ogromna satysfakcja zawodowa i osobista, że nasi absolwenci tak świetnie radzą sobie w życiu, znajdują swoje miejsce w świecie. Wielu z nich przyjechało z dziećmi, jak choćby moja była uczennica z Ostrawy. Przyjeżdżają z dziećmi, dzielą się z nami swoim życiem, jakby odwiedzali rodzinę.

Po uroczystej gali goście zostali zaproszeni do budynku Ogniska Plastycznego. Tam czekał na nich poczęstunek z dobrą kawą, wystawa prac z poszczególnych pracowni, archiwalne filmiki i zdjęcia. Przestrzeń Ogniska została tak zaaranżowana, by ułatwić rozmowy, wspomnienia, nawet chwilę zadumy:
– Oprócz wspominania zabawnych sytuacji czy szkolnych przygód, które z czasem nabierają zupełnie innego charakteru, był czas na poważne rozmowy i refleksje – relacjonuje Maria Bitka. – Na pewno ci absolwenci, którzy przybyli na tę uroczystość, chcieli coś przez to nam powiedzieć, przekazać… Nie każdy uczeń potrafi o tym powiedzieć wprost, ale sama obecność jest już dla nas, nauczycieli wyrazem wdzięczności, czyni nasz zawód szczególnym.

I właśnie dzięki tej wdzięczności, życzliwości, dobrym słowom, których tak wiele padło w ramach tych obchodów, Plastyczniak odzyskał w ten szczególny dzień mikołajkową atmosferę. Każde podziękowanie, wszystkie serdeczne życzenia były dla szkolnej społeczności najpiękniejszym prezentem.

Oprac.: M.Łuczak

« Powrót do listy