Przejdź do treści strony

Finisaż wystawy „Cyjanotypia i Talbotypia”

15 Feb 2016 r.

Dnia 14 stycznia 2016 r. o godz. 13.00. w szkolnej „Galerii Nad Odrą” odbył się finisaż wystawy fotograficznej zatytułowany „Cyjanotypia – Talbotypia – techniki specjalne w fotografii”. Wystawa udostępniona w murach naszej szkoły w drugiej połowie grudnia 2015 r. to plon warsztatów organizowanych w cyklu dwuletnim przez Michała Niecia, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Plenerowe zdjęcia w technice cyjanotypii, w których miałem możliwość uczestniczyć, realizowane były w 2013 roku, a fotogramy w technice talbotypii powstały we wrześniu 2015 roku. W plenerach, którym patronowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestniczyli  przedstawiciele szkół z: Jarosławia, Katowic, Lublina, Opola, Olsztyna, Radomia, Tarnowa, Zakopanego, Zamościa i Nowego Wiśnicza.

W naszym finisażu oprócz zaproszonych gości uczestniczyli uczniowie klas II i III PLP oraz IV i V OSSP.

O prezentowanych na wystawie technikach szlachetnych.

Cyjanotypia to technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, charakteryzująca się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Wynaleziona w 1842 roku, początkowo pozwalała na otrzymywanie obrazu negatywowego i w takiej wersji była do około połowy XX wieku wykorzystywana w reprografii. Używano jej także do otrzymywania obrazów bez użycia aparatu fotograficznego, czego czołowym przykładem są wykonane w cyjanotypii ilustracje Anny Atkins przedstawiające odbite na papierze algi morskie. Cyjanotypowa technika pozytywowa została udoskonalona w 1877 roku, a dzięki niskim kosztom i łatwemu wykonaniu stosowana była również przez fotografów-amatorów w celu otrzymania odbitek z negatywu metodą stykową.

Talbotypia jest pierwszą techniką negatywowo-pozytywową, wynalezioną w 1839 roku przez Anglika W.H.F. Talbota. Materiałem światłoczułym jest papier nasycony azotanem srebra, który po wysuszeniu kąpany jest w roztworze chlorku lub bromku sodu. Naświetlony negatyw wywołuje się w roztworze kwasu galusowego i utrwala w roztworze tiosiarczanu sodu, następnie płucze i suszy. Idea talbotypii - czyli wykonanie negatywu pozwalającego
na otrzymanie wielu pozytywów (odbitek), stała się podstawą dalszego dynamicznego rozwoju fotografii.

oprac.: Daniel Szopiński

Foto.:

« Powrót do listy