Przejdź do treści strony

Finał konkursu Upcyclingowy zawrót głowy

07 Dec 2017 r.

Dzień po Mikołajkach, 7 grudnia 2017r. uczniowie klasy I PLP wsiedli w śpiewnych nastrojach do busa, który zawiózł ich do CENTRYM MODY przy ASP w Łodzi. Łódź słynie z filmów oraz mody i cały dzień był właśnie temu poświęcony. Czternaścioro uczniów, tworzących dwie grupy, zakwalifikowało się do ogólnopolskiego finału konkursu recyklingowego „Upcyclingowy zawrót głowy”. Najpierw musieli odpowiedzieć twórczo na zadany temat, czyli stworzyć z materiałów, które trafiłyby na śmietnik, przedmiot użytkowy. Następnie musieli nagrać filmik, wyjaśniający znaczenie i cel ich projektu. Kolejnym etapem była gala finałowa w Łodzi, gdzie prezentowano scenki prezentujące projekt. Poniżej prezentujemy filmiki, które stworzyli uczniowie oraz kilka zdjęć z dnia pełnego wrażeń. Pierwsza klasa nie tylko musiała stanąć na wysokości zadania – przed jury oraz publicznością w ciekawy sposób pokazać swoje dzieło, ale i wziąć udział w intensywnych warsztatach poświęconych fotografii oraz tworzeniu ubiorów z recyklingu.

Do Opola nasi finaliści wrócili z dyplomami za II i III miejsce oraz mnóstwem pozytywnej energii, by dalej się rozwijać i brać udział w takich przedsięwzięciach. W styczniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej, odbędzie się wernisaż wystawy, gdzie będzie można zobaczyć prace finałowe. Szczegóły podamy wkrótce.

Oprac.: A.Grzesik

Opis projektów:

„Brilliant Upcycling”
Naszą inspiracją były połyskujące płyty CD. Takie małe, a tak efektowne! Wykorzystaliśmy ich blask i mieniące się kolory, w projekcie spódniczki. Do projektu, użyliśmy między innymi płyt CD, folii spożywczej, oraz papieru do stworzenia ostrosłupów. W nowoczesnym świecie, ludzie coraz rzadziej kupują i słuchają standardowych płyt CD. Wykorzystaliśmy więc, marnujące się płyty w inny sposób. Eteryczna spódniczka z bezbarwnej folii, jest niczym ciągnące się melodie nagrane na płytach, ozdobiona jest ostrosłupami, częściowo pokrytymi płytami. Ostrość tych figur ma przypominać jak nietrwałe i wciąż rysujące są płyty CD. Setki połamanych, porysowanych, trafia na śmietniki, by nigdy nie powrócić do świata piękna. My to zmieniliśmy. Uzyskaliśmy mroźny klimat, niczym z „Królowej śniegu”, a to udowadnia, że nie potrzeba wyszukanych materiałów, by stworzyć coś wyjątkowego.

Wykonanie projektu:
Natalia Ziętek, Liwia Sołdańska, Kaja Łuszczyńska, Wiktoria Król, Klaudia Kampa, Ewelina Ochlast, Natalia Marciniak

„Let it BEE”
Naszą inspiracją do stworzenia projektu lampy, były plastry miodu. Poprzez nasz projekt, chcemy zwrócić uwagę na problem wciąż malejącej populacji pszczół. W tym zanieczyszczonym świecie, pszczoły zaczęły budować swoje ule z plastiku… Dlatego też, jako materiał, który posłużył nam do zbudowania lampy, wybraliśmy plastikowe rurki. Są powszechnie dostępne, lekkie i łatwe w obróbce. Nadaliśmy im nowe życie, są jednorazowe, służą użyciu zaledwie chwilę, a zalegają na wysypiskach przez lata.

Wykonanie projektu:
Natalia Wdowikowska, Julia Lotz, Julia Litewka, Dominika Strzelecka, Jacek Jarosz, Maria Rumin, Magdalena Bartkowiak

« Powrót do listy