Przejdź do treści strony

Europejskie portretowanie w Plastyczniaku

12 Apr 2018 r.

Europejskie przyjaźnie, wspólne działania, zbliżenie kultur polskiej, czeskiej i francuskiej to w skrócie efekty Europejskiego Projektu Erasmus + „Portrety Miast – Opole, Dijon, Praga”. Zwieńczeniem dwuletniej współpracy była wizyta grup współpracujących w Opolu w Szkole Plastycznej w dniach 4-12.04.2018.

– Naprawdę udało nam się zbudować mosty pomiędzy krajami – tymi słowami Eva, nauczycielka czeska podsumowywała prace projektowe. – Myślę, ze powstało coś trwałego, co pozostanie w warstwie materialnej, ale też we wspomnieniach.

Czas podsumowań miał miejsce na wernisażu prac w Urzędzie Wojewódzkim oraz w trakcie wspólnej uroczystej kolacji. Był to moment przyjrzenia się dokonaniom, które powstały zarówno podczas bieżącej wizyty w Opolu, jak i w czasie wcześniejszych plenerów i spotkań w Pradze (czerwiec 2017) i Dijon (październik 2017). Wystawa była prezentacją prac plenerowych i projektowych. Eksponowane były na niej obrazy, szkice plenerowe, prace ceramiczne, snycerskie. W czasie pobytu gości czeskich i francuskich w Polsce powstały prace designerskie oraz animacje. Szczególnie animacje filmowe spodobały się naszym gościom. Ich zadaniem było wykorzystać w nagraniu motyw nazwy miasta Opole. Mieszane grupy warsztatowe zaprojektowały i wykonały litery, a potem ruszyli w miasto by je nagrać, a potem ostatecznie obrobić w programie filmowym.

Innym ważnym efektem współpracy są karty w języku angielskim i francuskim dla osób zwiedzających miasta uczestniczące w projekcie. Kart będą opublikowane na stronach internetowych i udostępnione do wykorzystania.

W czasie pobytu w Polsce nasi goście brali też udział w wycieczkach do Krakowa i Wrocławia, zwiedzali Muzeum Polskiej Piosenki oraz portretowali Opole.

– Nasza młodzież jest zachwycona – podkreślała Eva. – Żal nam wyjeżdżać, ale każdy projekt kiedyś się kończy, choć mamy nadzieję, że to nie koniec współpracy.

« Powrót do listy