Przejdź do treści strony

Dekalog w Katowicach

24 Nov 2014 r.

Katowickie blokowisko w listopadowy poranek – to nie sceneria z dekalogu Kieślowskiego – tu w  Katowickim budynku zespołu szkół artystycznych właśnie rozpoczęły się warsztaty Multimedia w sztuce. Naszą szkołę na przeglądzie reprezentowały uczennice V OSSP Jagoda Szerement i Joanna Krause. Mimo, że nie mieszkamy daleko, droga do Katowic nie była taka prosta (i nie mam tu na myśli przesiadki w PKP), aby wziąć udział w warsztatach uczennice musiały zmierzyć się z zadaniem filmowym. W tym roku głównym tematem był dekalog – należało stworzyć animacje do wybranego przykazania. Uczennice pod okiem opiekunów: Moniki Nowojskiej, Marii Bitki i Daniela Szopińskiego, stworzyły etiudę ilustrująca przykazanie ósme – Nie  mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.  Autorkom udało się w lekki i oryginalny sposób skonfrontować się z biblijnym przesłaniem,  tworząc animacje pokazującą je jako rozmowę pomiędzy obrazami.

W trakcie pobytu w szkole w Katowicach uczennice razem z zespołami z innych szkół plastycznychz całej Polski uczestniczyły w wykładzie „Ścieżka dźwiękowa w filmie animowanym” wygłoszonym przez Irenę Husar ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej; a także w wykładach „Niebezpieczne związki filmu z malarstwem i literaturą... czyli skąd czerpać inspirację podczas pisania scenariusza i pracy na planie zdjęciowym” orazJak i gdzie szukać obiektów zdjęciowych do filmu... czyli dylematy scenografa i location managera” wygłoszonych przez Ireneusza Kaznochę. Miały również możliwość zobaczyć prace studentów w Pracowni działań multimedialnych na ASP w Katowicach  i wysłuchać wykładu Ksawerego Kaliskiego dotyczącego sztuki współczesnej.

Obejrzały nowo otwarty budynek Muzeum Śląska i dowiedziały się że Szmaterlok to po śląsku motyl. Zwiedziły Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej (tak to właśnie to studio, w którym powstawał Bolek i Lolek). Wzięły udział w warsztatach Animacji Filmowej z Krystyną Blachurą i wysłuchały wykładu Development – rozwój - jak przygotować projekt filmu? wygłoszonego przez dyrektora studia – Andrzeja Orzechowskiego.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie pomoże naszym uczennicom w realizacji kolejnych „produkcji” filmowych.

Oprac.: M. Bitka Jr.

Foto.: M.Bitka Jr. i M.Nowojska

« Powrót do listy