Przejdź do treści strony

„Czarne Skrzynki Snów” Marysi Bitki

09 Feb 2012 r.

W ostatnich dniach w Opolu odbyły się dwa wernisaże młodych artystek - absolwentek naszej szkoły. Pierwszy wernisaż „Czarne Skrzynki Snów” Marysi Bitki - miał miejsce 7 lutego w galerii „Zamostek” w Miejskiej Bibliotece. „Czarne Skrzynki Snów” to projekt zainspirowany snami osób niewidomych. Oto co autorka pisze o swoim pomyśle: „Kiedy śpimy wszyscy mamy zamknięte oczy, a jednak to co pamiętamy po przebudzeniu to najczęściej obrazy. Zapytałam niewidomych jak wyglądają ich sny i na podstawie opowieści przygotowałam „ilustracje” w postaci multisensorycznej instalacji. Taki sen to powtórzenie - przetworzenie rzeczywistości bez światła. Rzeczywistości, w której inne zmysły wyostrzają się i grają główną rolę. Aby odtworzyć sen niewidomego trzeba spróbować odtworzyć jego rzeczywistość, a następnie poddać ją deformacji - zaburzyć percepcje, wprowadzić pewien dysonans. Na wystawie nie będzie można nic zobaczyć, tylko poczuć, powąchać, usłyszeć, uczestniczyć... zgubić się w labiryncie snów.”

Maria Bitka, absolwentka OSSP w Opolu, Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (dyplom w pracowni dr hab. Aleksandry Janik, a obecnie studentka intermediów na Krakowskiej ASP. W swoich działaniach posługuje się różnymi mediami, interesuje się: przypadkiem, snami, interakcją z widzem i działaniami multisensorycznymi. W 2011 otrzymała stypendium z Funduszu Promocji Twórczości MKiDN na projekt Czarne skrzynki snów. Działa w stowarzyszeniu Opolski Projektor Animacji Kulturalnych, w 2010 została laureatką ogólnopolskiego konkursu Dolina Kreatywna w kategorii animator kultury. W trakcie studiów przez pół roku przebywała na stypendium w Indiana University of Pennsylvania w USA. Współtworzy grupę Kuratorki & Co.

Drugi wernisaż to Kurikulum Vitae w Galerii Aneks Opolskie GSW

Wernisaż miał miejsce 9 lutego

Kuratorki to grupa artystek/kuratorek, absolwentek Instytutu Sztuki UO w składzie: Marysia Bitka, Ela Gądek, Malwina Mielniczuk, Basia Sztybel i Aga Urbanek. Dwie z nich Marysia Bitka oraz Anna Gądek są również absolwentkami naszej szkoły. Od 2009 roku zajmują się organizowaniem (sobie) wystaw, projektów i różnych działań artystycznych. Skostniałe formy traktują ożywczym prysznicem absurdu.Stawiają na interakcję z widzem. Istotne treści starają się przekazać pod zabawną i lekką formą. Nazwa grupy powstała z zabawy lingwistycznej ze słowem kura, jest też reakcją na sytuację w świecie sztuki.Od połowy 2010 roku działają jako Kuratorki & Co, wraz z Anią Gądek i Iloną Barszcz.

Apel Kuratorek:

„z powodu braku laku, pracy, a także naszej nowej (zaskakującej i nieoczekiwanej) sytuacji, w której się znalazłyśmy po skończeniu studiów, prosimy was o pomoc. W związku z projektem nowej wystawy, prosimy tych z was, którzy zajmują się kulturą i sztuką, kończą lub skończyli studia artystyczne, o przysyłanie do końca stycznia swoich CV i listów motywacyjnych na adres: kuratorki@gmail.com.
Mogą być to autentyczne dokumenty, które już do kogoś wysłaliście, lub fikcyjne, dotyczące np. pracy waszych marzeń. CV będą prezentowane publicznie, więc jeśli nie chcecie ujawniać danych osobowych zamalujcie je lub napiszcie fikcyjne”.

http://kuratorki.blogspot.com/

http://www.galeriaopole.pl/pl/wystawa-w-galerii-aneks-od-9-lutego

oprac. Maria Bitka

foto: M. Bitka

« Powrót do listy