Przejdź do treści strony

Ceramicznie w galeriach MBP w Opolu

01 Dec 2016 r.

Ceramicznie w galeriach MBP w Opolu.

Rzeźba ceramiczna „Gracje” Marii Kupczak-Zajadacz  oraz „CERAMICZNA KLASA” – prace licealistów: Nicole Cichoń, Olivia Desczyk, Natalia Hudzik, Jan Kowal, Marianna Krajewska, Natalia Mazur, Marta Mołdawa, Anna Ozimek, Agata Patoła,  Alicja Tkaczyk oraz Izabela Weihs z opolskiego Plastyczniaka, prezentowane są w Małej Galerii i Fotogalerii MBP.

Ceramiczne rzeźby w swoisty sposób obrazują artystyczne wypowiedzi, stanowiąc jednocześnie znakomity dokument historii. Wykonane w najstarszej technice rzeźbiarskiej - ceramice, powstałe z żywiołu ziemi i długotrwałego procesu obróbki, zyskują nową jakość na skutek świadomej ingerencji człowieka. „Gracje” - nawiązanie do wielu twórczych wypowiedzi, poetycka metafora mająca u podłoża jakieś wspomnienia, utrwalone gesty. („Gracje” – pełne piękna i gracji boginie, przedstawione w Mozaice Pompejańskiej w I wieku, które opiekowały się szczególnie piękną młodzieżą…)

CERAMICZNA KLASA” - pokaz podsumowujący  3- letni etap kształcenia w pracowni ceramiki; jest efektem poszukiwań  w tworzywie ceramicznym, które daje uczniom wiele możliwości wypowiedzi i artystycznych doświadczeń. Obiekty, które powstały prezentują różne zastosowania; to naczynia służące do pięknej ekspozycji  jedzenia, użytkowo-dekoracyjne lampy i fontanny oraz lalki - eksponaty, zabawki. Inspiracją była tu natura, doskonała i zmieniająca się. Uczniowie analizowali i syntetyzowali  wybrane obiekty,  wykorzystywali matryce gipsowe do powielania kształtu, przeliczali  kurczliwość glin  i mieszali próbki szkliw, by końcowe dzieło spełniło założenia projektowe. A potem, w napięciu czekali  na efekt utrwalenia w piecu w temperaturze do 1250°C! Prace obecne na  wystawie nacechowane są emocjami; są dla uczniów źródłem radości, satysfakcji i twórczych doświadczeń,  pozwoliły na innowację oraz eksperyment.

Uczniowie oraz prowadzące pracownię Maria Kupczak-Zajadacz i Beata Pizoń-Jeziorowska zapraszają na wystawę.

oprac.:  M.Kupczak-Zajadacz, B.Pizoń-Jeziorowska

Foto: D. Szopiński, B.Pizoń-Jeziorowska

 

http://mbp.opole.pl/gallery/view/gracje--rzezba-ceramiczna-marii-kupczak-zajadacz-i-ceramiczna-klasa--729/

« Powrót do listy