Przejdź do treści strony

Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Opolu

17 May 2013 r.

Wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Centalnym Muzeum Jeńców Wojennych Łambinowicach-Opolu.

„Wiele wskazuje na to, że również w epoce komunikacji cyfrowej plakat – wbrew często wyrażanym obawom – zachowa swoje znaczenie w przestrzeni publicznej…”

prof. Klaus Staeck, Berlin 2012 r.

17 maja 2013 r. o godz. 12.00. w siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu uczniowie klasy III PLP wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy plakatu społeczno-politycznego p.t.: „Twórczo dla praw człowieka”. Wystawa jest plonem międzynarodowego konkursu, który został zorganizowany w Oświęcimiu miejscu, w którym naziści urzeczywistnili swoje wizje ludobójstwa i w barbarzyński sposób pogwałcili prawa człowieka. Uroczystości w Opolu uświetniła debata p.t.: „Plakat. Wolność w służbie publicznej” z udziałem Leszka Szustera – dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Joanny Klęczar – historyka sztuki, Piotra Warchoła – wybitnego rysownika, kuratora wystawy, Marii Anny Potockiej – dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz prof. Władysława Pluty – artysty, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Poziom artystyczny prac tegorocznej IV edycji konkursu był „satysfakcjonująco wysoki” – jak mówił Piotr Warchoł, kurator wystawy. Wiele spośród prac, które nie zakwalifikowały się do finału, jak najbardziej zasługiwało na szerokie upowszechnienie z pożytkiem dla idei praw człowieka. IV Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego to wkład w toczący się dyskurs na temat praw człowieka we współczesnym świecie.

oprac. Zofia Szopińska

foto: D.Szopiński

« Powrót do listy