Przejdź do treści strony

Bezkrwawe łowy w opolskim ZOO

13 Sep 2018 r.

13 września 2018r. grupa uczniów klasy III PLP (specjalizacja: „Fotografia artystyczna”), pod kierunkiem nauczycieli: Pana Daniela Szopińskiego i Pana Marka Przysieckiego, uczestniczyła w fotograficznych zajęciach plenerowych na terenie opolskiego ogrodu zoologicznego. Zadanie polegało na wykonaniu fotografii zwierząt w ich obecnym, stworzonym na potrzeby ogrodu środowisku zbliżonym do naturalnego. Uczniowie rejestrowali zachowania zwierząt, np. w czasie karmienia, zabawy lub leniwej sjesty. Często musieli reagować na szybko zmieniające się warunki fotografowania.

Szczególną uwagę zwiedzających zwróciły jedyne w Polsce uchatki kalifornijskie, sprowadzone do opolskiego ogrodu w 2007 r. które koncertowo zaprezentowały się przed zgromadzoną publicznością w specjalnie dla nich wybudowanym basenie.

Istniejący od lat 30-tych XX w. ogród stał się obecnie nie tylko turystyczną atrakcją. W końcu lat 90-tych do opolskiego ZOO zostały sprowadzone żyrafy, nosorożce, pandy rude, mrówkojady oraz różne gatunki małp i małpiatek. Specjalizacją ZOO stała się hodowla pazurkowców, lemurów i zwierząt kopytnych.

Można powiedzieć, że ogród zoologiczny przekształcił się we współczesną Arkę Noego. Jej przesłaniem oprócz edukacji ekologicznej i przyrodniczej jest ochrona tysięcy gatunków zwierząt. Należy wierzyć, że część z nich zostanie uratowana, a w sprzyjających warunkach powróci (reintrodukcja) do swoich naturalnych siedlisk wspierając przeżycie gatunków żyjących na wolności.

oprac.: Daniel Szopiński

Foto: D.Szopiński, klasa III PLP

« Powrót do listy