Przejdź do treści strony

Agnieszka Jarosz - talent, pasja i praca

06 Nov 2018 r.

Pasją Agnieszki Jarosz, uczennicy III klasy Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Opolu, od kilku lat jest animacja. Interesuje ją również psychologia i literatura, lecz właśnie z filmem Agnieszka chce związać swoją zawodową przyszłość. Rozwija artystyczne pasje nie tylko poprzez uczestnictwo w szkolnych zajęciach. Od kilku lat bierze udział w warsztatach poświęconych animacji, do rozwijania swoich umiejętności wykorzystując nawet wakacje. W wolnych chwilach trenuje gimnastykę na drążku – lubi aktywnie spędzać czas.

Jej animacja zatytułowana „Kochankowie z obrazu” zdobyła I miejsce w kategorii 15–16 lat podczas warsztatów filmu animowanego Legnickiej Akademii Filmowej (15–25 sierpnia 2018 r.). Sama Agnieszka opowiada o procesie tworzenia tego filmu tak:

Animacja Kochankowie z obrazu powstała w ramach Legnickiej Akademii Filmowej, warsztatów filmu animowanego organizowanego przez m.in. Łódzką Akademię Filmową. Film powstał w technice wycinankowej w systemie dwunastu klatek na sekundę.

Pierwszym etapem produkcji był tzw. storyboard, czyli rysowany scenariusz, który musiał być wielokrotnie konsultowany z opiekunami artystycznymi – absolwentami i studentami Łódzkiej Akademii Filmowej. Po ostatecznym zaakceptowaniu konceptu nastąpił czas przygotowań do procesu animacji, który był zdecydowanie najdłuższym ze wszystkich etapów. Rysowane były wówczas fazy różnych czynności – np. biegu – poszczególnych postaci, pozwalające na swobodną animację i płynny ruch bohatera, tła, poszczególne miny i reprodukcje słynnych dzieł sztuki. Większość rysunków powstawała na tzw. lightboxach – podświetlanych ekranach pozwalających na przerysowywanie rysunku z innej kartki z niewielkimi zmianami na nowej warstwie.

Po pięciu dniach intensywnej pracy nadszedł czas na animowanie. Zajęcie żmudne, wymagające wielu poprawek, niezwykłej cierpliwości i dziesiątków kubków kawy. Film powstawał w programie Dragon we wspomnianym systemie dwunastoklatkowym (standard to 24 klatki na sekundę) w formacie 16:9. Samo animowanie zajęło dwa dni i dwie noce, co pokazuje ogrom pracy, wszak sama animacja ma jedynie (lub aż!) ponad dwie minuty.

Produkcja całości trwała w sumie dziewięć dni, a warsztaty zwieńczone zostały galą w Kinie Piast, podczas której „Kochankowie…” zdobyli pierwsze miejsce w swojej kategorii!

Pasja połączona z pracowitością i osobistym zaangażowaniem przynosi wspaniałe efekty, co zostało dostrzeżone, docenione i wsparte: Agnieszka została w tym roku szkolnym stypendystką Prezydenta Miasta Opola.

« Powrót do listy