Przejdź do treści strony

100 lat codzienności Polski – niecodzienny projekt z historii

19 Nov 2018 r.

W obchody ważnych rocznic można włączać się na wiele sposobów. Rocznice to okazja do spotkania się, wspominania, wzięcia udziału w uroczystym pochodzie czy zorganizowania koncertu. Ważne, by wiedzieć, co się świętuje i tu z pomocą przychodzą lekcje historii. Jak się okazuje, historii uczymy się nie tylko poprzez słuchanie wykładu, czytanie czy oglądanie filmu.

III OSSP pod kierunkiem Pani Eweliny Piórkowskiej wzięła udział w wyjątkowym projekcie Fundacji Szkoła z Klasą. Młodzi ludzie przeanalizowali kilka zdjęć, prezentujących codzienne życie Polaków w ostatnich stu latach. Zdjęcia zostały opatrzone eksperckim komentarzem, uwzględniającym kontekst historyczny, społeczny i kulturowy, prowokując w ten sposób do rozmowy na temat własnej kultury i tożsamości. Młodzież zapoznała się z materiałami, komentującymi zdjęcia, szukając inspiracji do napisania własnych tekstów.

Na tym nie koniec zadania: uczniowskie teksty zostały rozesłane w formie pocztówek do przedstawicieli krajowych i lokalnych instytucji oraz losowo wybranych adresatów. Każda pocztówka niosła podwójny przekaz: historię zawartą w zdjęciach z polskich archiwów oraz osobistą wiadomość od uczniów. Najbardziej ekscytującym elementem projektu jest oczekiwanie na odpowiedzi, które będą spływać na adres fundacji. Ile będzie tych odpowiedzi? Ilu adresatów zostanie do tego stopnia poruszonych pracą wykonaną przez III OSSP, by zechcieli odpowiedzieć na wysłane wiadomości? Jakie to będą odpowiedzi?

III OSSP czeka zatem na wiadomości od fundacji. Oby było ich jak najwięcej!

Oprac.: M.Łuczak

« Powrót do listy